20 lat Melaco

12.07.2013, 10:19

20 lat temu, dokładnie 19 lipca 1993 roku na małej hali produkcyjnej w Nowej Soli, ze świeżo zainstalowanej linii firmy Barberan zjechał pierwszy blat kuchenny wyprodukowany w technologii Postforming. W kolorze jakżeby inaczej, marmur carrera.

Można powiedzieć, że tak zaczęła się historia firmy Melaco Sp. z o.o., ale tak naprawdę zaczęła się trochę wcześniej - od narad rodzinnych, dyskusji, wahań i obaw. Od burzy mózgów, argumentów za i przeciw. I przede wszystkim od determinacji Zbigniewa Haczkowskiego – Prezesa oraz jego zięcia Dariusza Piotrowskiego – V-ce Prezesa, że to jest ten czas i miejsce. A potem poszło właśnie jak z linii…

Od tego czasu wiele się zmieniło. Zmieniali się pracownicy, profil produkcji, wchodziły nowe technologie, przychodziły nowe mody ale firma nadal jest firmą rodzinną i jest to dla nas powód do dumy.

Lata dziewięćdziesiąte to intensywny rozwój firmy, pozyskiwanie nowych rynków sprzedaży i systematyczny wzrost eksportu produktów MELACO. Naszymi klientami są przede wszystkim renomowani producenci mebli i wyposażenia wnętrz w szerokim zakresie i hurtownie meblarskie. Zaistnieliśmy na wielu rynkach europejskich począwszy od Niemiec, Szwajcarii przez Czechy, Węgry, Rosję, Rumunię, na Finlandii kończąc. To także czas nowych technologii – w 1996 roku byliśmy w gronie pierwszych firm w Polsce wprowadzających na rynek fronty drzwiowe produkowane na prasach próżniowych w technologii 3D.

I idea. Jakie będzie MELACO 2000?
I taka wizja została stworzona i zrealizowana.
W 2000 roku oddaliśmy do użytku nową halę - to 5000 m² powierzchni pod dachem. A później nową siedzibę firmy.
Początek XXI wieku i przystąpienie Polski do Unii Europejskiej to także nowe otwarcie i szansa dla wszystkich. My z niej skorzystaliśmy. W Lipcu 2009 roku uruchomiliśmy drugą w Europie i pierwszą w Polsce linię do ciągłego opłaszczawiania płyt w wysokim połysku w technologii Hot Melt Lamination jako projekt współfinansowany przez UE ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa, w ramach LRPO na lata 2007-2013.

Od 20 lat uczymy się i zdobywamy doświadczenie. To dzięki niemu staramy się zaspokajać potrzeby naszych Odbiorców na najwyższym poziomie, być otwarci na ich idee i projekty, a także uczestniczyć w nowych przedsięwzięciach. Jesteśmy wdzięczni za okazane nam zaufanie i współpracę na przestrzeni tych lat. Dzięki uznaniu naszych Klientów zbudowaliśmy swoją renomę na rynku krajowym i za granicami Polski. Cieszy nas, że jesteśmy postrzegani jako solidny partner. Aktywnie uczestniczymy w międzynarodowych targach, obserwując zachodzące zmiany i podążając za najnowszymi trendami.

Wciąż poszukujemy,
bo rozwijając się możemy uczestniczyć w rozwoju naszych Odbiorców. A nasi Dostawcy, będący światowymi liderami zarówno w zakresie wzornictwa jak i jakości materiałów stwarzają nam możliwości dostarczenia produktu na właśnie światowym poziomie. Dzięki temu możemy także inspirować naszych Klientów.

Dlatego też po raz kolejny inwestujemy w nowoczesne technologie.
I znów w Lipcu [2013] zapadła decyzja o rozpoczęciu realizacji projektu pod nazwą "Wdrożenie nowej technologii jednoczesnego wytwarzania kompletu elementów meblowych o jednolitym wybarwieniu, deseniu i fakturze" w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. W ramach projektu przewidziany jest zakup między innymi w pełni zautomatyzowanej linii do formatowania i oklejania wąskich płaszczyzn z zastosowaniem klejów PUR i centrum obróbczego CNC realizującego procesy wiercenia, frezowania i cięcia gotowych elementów meblowych. Projekt ma na celu poszerzenie i uzupełnienie naszej oferty co umożliwi kompleksowe przygotowanie wyrobów dla naszych klientów. Poza produktami, które przeznaczone są do dalszej obróbki nasz odbiorca otrzyma także gotowe elementy sformatyzowane na zadany wymiar, oklejone, powiercone i pofrezowane. W oparciu o jeden materiał bazowy będziemy mogli dostarczyć każdemu odbiorcy całą gamę produktów - od płyty płaskoprasowanej, poprzez elementy mebla czy zabudowy, listwy wykończeniowe, listwy w wysokim połysku z przeznaczeniem na ramiaki, na gotowych frontach meblowych kończąc. Możliwość zastosowania dokładnie tego samego materiału na wszystkie wyroby stwarza zupełnie inne możliwości projektowe, a szeroka gama oferowanych dziś przez nas wykończeń, od jednolitych, przez fantazyjne i drewnopodobne, przez różne struktury – z porami drewna, wyglądem skóry, supermatt czy wysoki połysk pozwalają rozwinąć skrzydła wyobraźni projektanta.Ten sam materiał wierzchni to ten sam kolor, faktura, jakość i powtarzalność. Ale to także brak wymagań dotyczących ilości minimalnych. A poprzez wdrożenie technologii klejenia przy użyciu klejów PUR we wszystkich grupach produktów zwiększamy ich wodoodporność i jakość. I to właśnie wysoka jakość oferowanych wyrobów, kompleksowa obsługa naszych odbiorców i ich zadowolenie przyświeca naszemu projektowi. Termin realizacji inwestycji to III i IV kwartał 2013 i I kwartał 2014 roku. Wartość całego projektu to około 2 mln złotych.

Lipiec to dla firmy jeszcze jedna pamiętna data. Lipiec 1997 – Powódź Stulecia, która nas także nie ominęła. Ale w myśl powiedzenia "co nas nie zabije, to nas wzmocni" dziś obchodzimy Jubileusz 20-lecia MELACO. I jest to dla nas naprawdę powód do dumy.
(bp)

Świętujemy Jubileusz 20-lecia

Od 1993 roku producent elementów do mebli i wyposażenia wnętrz. Produkty MELACO są uznane wśród klientów w kraju jak i za granicą. Nasze elementy meblowe stanowią podstawę produkcji wielu mebli kuchennych, pokojowych i sypialń uznanych producentów w kraju i zagranicą.