Certyfikat FSC® - co to jest i o czym świadczy?

aktualności

Certyfikat FSC® - co to jest i o czym świadczy?

W Melaco dbamy o środowisko, dlatego wszystkie komponenty meblowe produkujemy na bazie surowca z certyfikatem FSC®. Co to oznacza dla naszych partnerów i jakie korzyści niesie ze sobą?

Co to jest certyfikat FSC®?

FSC® (Forest Stewardship Council®) to międzynarodowa organizacja non-profit określająca standardy odpowiedzialnej gospodarki leśnej z uwzględnieniem aspektów ekologicznych, ekonomicznych i społecznych. Charakterystyczne zielone logo na produkcie gwarantuje, że surowiec użyty w jego produkcji pochodzi z certyfikowanego łańcucha dostaw (FSC® COC – od momentu pozyskania przez produkcję i transport po sprzedaż), a jego producent przestrzega dobrych praktyk określonych w wymaganiach FSC®.

Certyfikat FSC® dla Melaco

Melaco jak producent komponentów meblowych posiada taki dokument o numerze CU-COC-834286, którego ważność można również zweryfikować na stronie info.fsc.org. Zobacz certyfikat FSC® wydany dla Melaco przez Control Union Certifications.

MELACO jest posiadaczem certyfikatu FSC® od 2014 roku. W 2019 roku odbył się po 5 latach audyt wznawiający. – mówi Beata Piotrowska, zastępca dyrektora ds. produkcji i rozwoju – Świadczy to o tym, że działania MELACO na rzecz zrównoważonej gospodarki leśnej to nie działania związane z modą na ekologię, ale świadomy wybór już wiele lat temu. To dowód na to, że MELACO dąży do zmiany świadomości w korzystaniu z zasobów naturalnych swoich partnerów handlowych i wychodzi naprzeciw oczekiwaniom kontrahentów. Zarówno MELACO jak i nasi odbiorcy eksportują swoje wyroby na cały świat. Posiadanie certyfikatu FSC® jest cennym argumentem negocjacyjnym, a coraz częściej warunkiem niezbędnym do nawiązania współpracy handlowej.

Certyfikat FSC® - co to jest i o czym świadczy?
Certyfikat FSC® - co to jest i o czym świadczy?

3 typy certyfikatu FSC®

Aby otrzymać certyfikat firma musi spełniać 10 zasad opisanych na stronie FSC®. Dokument jest nadawany w momencie, gdy firma przejdzie pozytywnie etap weryfikacji. Jest ważny przez 5 lat i w tym czasie (przynajmniej raz w roku) przedstawiciele akredytowanej przez FSC® jednostki certyfikującej przeprowadzają audyt, sprawdzając, czy wszystkie standardy są przestrzegane.

Jednak pozyskiwanie drewna jest procesem dość skomplikowanym, a certyfikacja lasów wymaga czasu. Dlatego organizacja wprowadziła 3 rodzaje certyfikatów FSC®:

  1. FSC® Pure – Czyste źródło. 100% surowca posiada certyfikat FSC®. Zgodnie z raportem z badań rynków światowych FSC 2014 etykieta FSC® Pure znajduje się na aż 1/3 wszystkich certyfikowanych produktów.
  2. FSC® Mix – Mieszane źródło. Minimum 70% surowca posiada certyfikat, a reszta to tzw. drewno kontrolowane – nie jest certyfikowane, ale spełnia minimum kryteriów świadczących o dobrym zarządzaniu lasami (m.in. jest pozyskiwane w legalny sposób z poszanowaniem praw zwyczajowych i obywatelskich, pochodzi z lasów, w których walory przyrodnicze są niezagrożone).
  3. FSC® Recycled – Surowiec z recyklingu. Minimum 85% surowca pochodzi z recyklingu.
Certyfikat FSC® - co to jest i o czym świadczy?
Certyfikat FSC® - co to jest i o czym świadczy?

Czy warto wybierać płyty meblowe z logo FSC®?

Jak najbardziej. FSC® oznacza, że drewno pochodzi ze zrównoważonego źródła, dlatego wybierając produkty z tym znakiem, pokazujesz swoją dbałość o środowisko zarówno jako konsument jak i partner biznesowy. Ograniczasz degradację zasobów leśnych, chronisz zagrożone gatunki przed wyginięciem i zmniejszasz negatywny wpływ działań człowieka na zmianę klimatu. Dodatkowo znak FSC® na wyrobie podnosi wiarygodność firmy i budzi zaufanie wśród świadomych klientów – to wymierna korzyść dla projektantów i producentów mebli, którym zależy na pozytywnym wizerunku i prowadzeniu odpowiedzialnego biznesu.

Leszek Niemczynowski - specjalista ds. sprzedaży Melaco

B2B

Skontaktuj się z nami, a nasz przedstawiciel handlowy zaprezentuje pełną gamę wyrobów i możliwości technologicznych Melaco. Wspólnie dbajmy o jakość naszych produktów i planety! Napisz, zadzwoń lub wypełnij formularz kontaktowy.

Poprzedni wpis

Elementy meblowe MELAFOL stanowią jedną z podstawowych kolekcji wyrobów MELACO, która cieszy się ogromną popularnością wśród producentów mebli. Co sprawia, że projektanci wybierają do swoich kolekcji właśnie te komponenty?

Następny wpis

Płyty meblowe COMPLETE SKIN to niekwestionowany bestseller w ofercie MELACO. Co sprawia, że są tak popularne, a producenci mebli chętnie sięgają po nie w tworzeniu swoich kolekcji? Poznaj atuty COMPLETE SKIN!

Kontakt

Masz pytania? Skontaktuj się z nami.

Chętnie odpowiemy na wszystkie pytania dotyczące oferty MELACO, warunków współpracy oraz zamówień. Napisz lub zadzwoń do nas.

DANE KONTAKTOWE

Melaco sp. z o.o.

ul. Ciepielowska 9
67-100 Nowa Sól

 

DZIAŁ SPRZEDAŻY

Piotr Walczak

kierownik działu sprzedaży

DZIAŁ SPRZEDAŻY

Leszek Niemczynowski

specjalista ds. sprzedaży

Dziękujemy, Twoja wiadomość została wysłana.