Technologia HOT MELT LAMINATION - trwałe i wytrzymałe meble

aktualność

Technologia HOT MELT LAMINATION - trwałe i wytrzymałe meble

HOT MELT LAMINATION to nowoczesna technologia produkcji płyt i wstęg meblowych. Na czym polega i jakie są jej zalety? Wyjaśniamy.

Technologia ciągłego laminowania

Proces pokrywania płyt i wstęg meblowych folią w technologii HOT MELT LAMINATION zapewnia znakomitą jakość wykończenia powierzchni wyrobów. Wszystko dzięki bardzo równomiernemu nałożeniu kontrolowanej minimalnej gramatury kleju reaktywnego PUR, na który natychmiast nakładana jest folia polimerowa. Takie wykończenie charakteryzuje się idealną gładkością i wyjątkową jakością.

W Melaco technologię HOT MELT LAMINATION stosujemy w produkcji płyt i wstęg meblowych postforming COMPLETE SKIN. Spoina klejowa posiada wysoką odporność na wilgoć i podwyższoną temperaturę, co sprawia, że nasze elementy meblowe są często stosowane do produkcji mebli kuchennych i łazienkowych. Doskonale sprawdzają się także w przypadku mebli sypialnianych i pokojowych, gwarantując wysoką trwałość i solidność na lata.

HOT MELT LAMINATION – przygotowanie surowców

Jak wygląda proces produkcyjny w technologii HOT MELT LAMINATION ? Zacznijmy od substratów, czyli surowców niezbędnych do jego przeprowadzenia, których dostępność zapewniamy po otrzymaniu zamówienia od klienta. W zależności od rodzaju zamówienia są to:

  • płyty MDF surowe i laminowane jednostronnie FSC® o obniżonej emisji formaldehydu DIN EN 16516,
  • płyty wiórowe surowe i laminowane dwustronnie FSC® o obniżonej emisji formaldehydu DIN EN 16516,
  • polimerowe folie termoplastyczne do zastosowania 2D,
  • duroplastyczne folie do zastosowania 2D,
  • topliwe kleje poliuretanowe PUR HOTMELT.
Technologia HOT MELT LAMINATION - trwałe i wytrzymałe meble
Technologia HOT MELT LAMINATION - trwałe i wytrzymałe meble

Surowce poddawane są wstępnej obróbce, przygotowującej je do procesu HOT MELT LAMINATION. W zakres tych prac wchodzi ich cięcie, frezowanie i struganie, a dokładniej:

  • rozcinanie płyt MDF i płyt wiórowych na szerokość brutto, które w dalszym etapie zostaną poddane procesowi oklejania na linii do ciągłego oklejania;
  • rozcinanie polimerowych folii termoplastycznych na rolki o szerokości przeznaczeniowej na rozkrawarce;
  • struganie podłużnych krawędzi typu POSTFORMING na formatyzerko-czopiarce przy zastosowaniu frezów zapewniających najwyższą wydajność i dokładność obróbki oraz przy promieniu zaoblenia od R2 do R65 mm.

Przebieg procesu technologicznego – oklejanie powierzchni płyty

Oklejanie powierzchni płyt MDF lub płyty wiórowej o grubości od 6 do 40 mm o specjalnych parametrach rdzenia przeznaczonych do głębokiego frezowania odbywa się metodą ciągłą przy zastosowaniu topliwych klejów poliuretanowych oraz polimerowych folii termoplastycznych PCV o grubości 0,15 mm do 0,8 mm oraz folii duroplastycznych typu finish o gramaturze 60-80g/m2.

W tym procesie oklejana jest w pierwszym etapie szeroka płaszczyzna płyty, a następnie zaoblone podłużne krawędzie typu POSTFORMING.

Na powierzchnię płyty walcem nanoszony jest klej poliuretanowy o temperaturze 135-140 st. C. Ilość nakładanego kleju na powierzchnię płyty to 60-80 g/m2. Istotną kwestią jest zapewnienie procesowi technologicznemu odpowiedniej wilgotności powietrza (35-45%) i temperatury (18-25 st. C). Wszystkie parametry procesu są monitorowane i rejestrowane, a całość realizowana jest w jednym cyklu w pełni automatycznie.

Technologia HOT MELT LAMINATION - trwałe i wytrzymałe meble
Technologia HOT MELT LAMINATION - trwałe i wytrzymałe meble

Wyrób, który opuszcza linię produkcyjną, jest następnie bezpośrednio pakowany na palety i trafia do buforu półproduktów w celu osiągnięcia optymalnych parametrów spoiny klejowej. Zapewniamy je dzięki procesowi sieciowania, czyli absorpcji pary wodnej, która prowadzi do wytwarzania wiązań chemicznych. Proces ten wymaga 7 dni magazynowania, bardzo ścisłych warunków wilgotności (min. 35%) oraz minimalnej temperatury na poziomie 18 st. C. Spoina musi zostać utwardzona, ale musi też zachować trwałą elastyczność. Dopiero po osiągnięciu tych parametrów wyrób wysyłany jest do klienta.

Produkty procesu technologicznego

Produktami procesu technologicznego HOT MELT LAMINATION są wyroby o zróżnicowanych lub jednorodnych właściwościach powierzchni (kolor, faktura) – nieprzetworzone lub poddane obróbce finalnej, zgodnie z zamówieniem klienta. Mogą to być:

  • COMPLETE SKIN – płyty meblowe płasko prasowane 2D z wykończoną powierzchnią zewnętrzną w formatach handlowych lub dedykowanych dla klienta.
  • COMPLETE SKIN – wstęgi meblowe 2D POSTFORMING z wykończoną powierzchnią zewnętrzną i dwoma podłużnymi krawędziami o promieniu R2-R65 mm w formatach dedykowanych dla klienta.
Technologia HOT MELT LAMINATION - trwałe i wytrzymałe meble
Technologia HOT MELT LAMINATION - trwałe i wytrzymałe meble
Dni Otwarte Melaco

B2B

Zostań naszym Partnerem

Chcesz dodać do swojego asortymentu rozwiązania o wysokiej jakości?

 

Skontaktuj się z nami i poznaj naszą ofertę dla biznesu.

Poprzedni wpis

Technologię Flick&Click™ rozwijamy z myślą o producentach mebli oraz ich klientach, którzy cenią wygodę oraz estetyczne rozwiązania. Zaczynaliśmy od połączenia 45°, a kilka tygodni temu wdrożyliśmy nowe połączenie CORNER 90. Jak tę technologię mogą wykorzystać producenci mebli? Poznaj największe zalety naszych połączeń.

Następny wpis

Od ponad 28 lat specjalizujemy się w wytwarzaniu solidnych i starannie wykończonych frontów meblowych dla producentów mebli, hurtowni i architektów wnętrz. Wszystko po to, by klienci końcowi mogli cieszyć się trwałymi meblami, idealnie dopasowanymi do ich wnętrza. Poznaj bliżej nasze technologie i możliwości, jakie oferują.

Kontakt

Masz pytania? Skontaktuj się z nami.

Chętnie odpowiemy na wszystkie pytania dotyczące oferty MELACO, warunków współpracy oraz zamówień. Napisz lub zadzwoń do nas.

DANE KONTAKTOWE

Melaco sp. z o.o.

ul. Ciepielowska 9
67-100 Nowa Sól

 

DZIAŁ SPRZEDAŻY

Agata Sroczyńska

koordynator ds. sprzedaży

DZIAŁ SPRZEDAŻY

Beata Prałat

specjalista ds. sprzedaży