Prognozy dla branży meblarskiej - jak przetrwać kryzys?

Aktualność

Prognozy dla branży meblarskiej - jak przetrwać kryzys?

Branża meblarska w Polsce już od dłuższego czasu zmaga się z wieloma przeciwnościami. Coraz większa konkurencja, rosnące koszty produkcji i importu surowców oraz dynamiczne zmiany na rynku sprawiają, że firmy muszą szukać innowacyjnych i efektywnych sposobów na przetrwanie. Z jakimi wyzwaniami będzie się mierzyć branża meblarska w najbliższym czasie i jak będzie mogła sobie z nimi poradzić? Sprawdź!

Branża meblarska w obliczu kryzysów

Zaczynając od pandemii COVID-19, po konflikty zbrojeniowe, kończąc na wysokiej inflacji – ostatnie lata na świecie wiązały się z wieloma trudnościami dla producentów z różnych branż. Kryzys ekonomiczny i geopolityczny dotknął również branżę meblarską, która w tym roku nadal odczuwa ich skutki.

Według danych GUS, w 2021 r. branża meblarska w Polsce osiągnęła wartość niemal 60 mld złotych, czyli o 20% więcej w porównaniu z 2020. Wzrosty dostrzegalne są jeszcze w pierwszej połowie roku 2022, ale w III kwartale widać już wyraźny spadek produkcji. W grupie mebli drewnianych stosowanych w pokojach stołowych i salonach produkcja spadła o -25%, w grupie mebli kuchennych o -18%, a w grupie mebli do siedzenia o -6%. Trend spadkowy utrzymuje się do dzisiaj, a według prognoz to spowolnienie ma trwać do 2024 r.

BIG InfoMonitor wskazuje też na spadek sprzedaży mebli. Mimo że płaca minimalna wzrosła, razem z nim zwiększyły się koszty energii i paliw oraz wzrosły ceny surowca drzewnego. Efektem jest rosnąca liczba upadłości, a także nowych niesolidnych płatników, których liczba we wrześniu tego roku, według danych BIK, wyniosła 249. Raport Dun&Bradstreet z czerwca br. pokazuje natomiast, że jedynie 3% spośród 12,5 tys. firm jest w bardzo dobrej kondycji finansowej. W bardzo złej znalazło się 5% firm, a 47,5% w słabej. O dobrej sytuacji może mówić ok. 45%.

Przeczytaj również: “W kryzysie nie można się zatrzymywać”. Dariusz Piotrowski o inwestycjach w Melaco

Wśród tych kiepskich informacji, eksperci z nadzieją spoglądają w kierunku zmian w procedurach sprzedaży Lasów Państwowych, które spowodowały spadek cen drewna, a także na odradzający się rynek mieszkaniowy. Chociaż Bezpieczny Kredyt 2% wpłynął na ceny mieszkań, może też doprowadzić do wzrostu podpisanych umów z bankiem, a jednocześnie – przełożyć się na większą liczbę sprzedaży i potrzebę urządzenia mieszkania. Czy to wystarczy, by producenci odetchnęli?

Krzysztof Mrówczyński z Banku Pekao, który wystąpił podczas wrześniowego VIII Ogólnopolskiego Kongresu Meblarskiego, zaprezentował analizę aktualnych danych statystycznych, wskazując, że od drugiego kwartału ubiegłego roku branża drzewno-meblarska notuje spowolnienie na fali słabszego popytu w kraju i za granicą. Prognozy pokazują jednak, że dołek koniunktury może być już bliski, a rolę w tym odegra stopniowe ożywienie koniunktury gospodarczej w Polsce i pozostałych krajach UE, a także wspomniane odbicie na rynku nieruchomości. Wśród perspektyw rozwojowych ekspert wymienił m.in. automatyzację produkcji i ekspansję na rynki zagraniczne. Rozwój kanału e-commerce może być z kolei szansą dla producentów, którzy na ten moment pozostają w tyle za konkurencją.

Przyszłość mebli: funkcjonalność, estetyka i zrównoważony rozwój

Przyszłość branży meblarskiej jest ściśle związana z ochroną środowiska i zrównoważonym rozwojem. Wzrost świadomości ekologicznej społeczeństwa to czynnik, którego nie można już ignorować. Firmy muszą szukać innowacyjnych rozwiązań, które pozwolą im na produkcję mebli o ograniczonym wpływie na środowisko naturalne. Do kryterium jakości oraz ceny dochodzi więc ekologia, a wprowadzenie rozwiązań wspierających zrównoważoną produkcję to kolejna inwestycja.

Widoczne są także nowe trendy w designie: na targach meblarskich królują odważne, wyraziste kolory i struktury powierzchni. Konsumenci szukają interesujących rozwiązań, a sprostanie ich oczekiwaniom jest obecnie ważniejsze, niż kiedykolwiek wcześniej.

Przeczytaj również: Targi SICAM 2023. Przegląd trendów

Partner, który zna Twoje potrzeby

W Melaco jesteśmy świadomi potrzeb i trudności, z jakimi boryka się branża. Od 30 lat dostarczamy naszym Partnerom biznesowym rozwiązania oraz technologie, które pomagają im wzbogacać ofertę, a także odpowiadają na rosnące oczekiwania konsumentów.

Jesteśmy gotowi na wyzwania, ponieważ:

  • Regularnie odwiedzamy targi branżowe w Polsce i Europie, śledząc uważnie trendy, przewidywania i innowacje, jakie oferują producenci meblowi. Chcesz je poznać? Zajrzyj do naszych aktualności →
  • Nieustannie rozwijamy ideę zrównoważonej produkcji, która staje się tak ważnym argumentem dla konsumentów – naszym Partnerom oferujemy produkty wpisujące się w ich oczekiwania, tworząc silny argument sprzedażowy. Poznaj nasze wewnętrzne inicjatywy tutaj →
  • Inwestujemy w technologie, pozwalające na tworzenie innowacyjnych kolekcji meblowych oraz wyrobów innych niż wszystkie. Naszym Partnerom zapewniamy dostęp do wiedzy naszych ekspertów i wsparcie w poszukiwaniu odpowiednich technologii oraz rozwiązań. Nasze możliwości poznasz tutaj →

Posiadamy więc narzędzia, doświadczenie oraz otwartość, które pozwalają nam zmierzyć się z trudnościami wspólnie z naszymi Partnerami. Jeśli chcesz z nich skorzystać, skontaktuj się z nami jeszcze dziś i wspólnie podejmijmy się wyzwań, jakie stawia przed nami branża:

Agata Sroczyńska
koordynator ds. sprzedaży

+48 538 557 456
a.sroczynska@melaco.com.pl

Poprzedni wpis

W świecie meblarstwa każdy rok przynosi nowe możliwości, innowacje i inspiracje. Rok 2023 nie był wyjątkiem – to czas, w którym w wyniku wielu wyzwań, producenci musieli bardziej kreatywnie podejść do swoich ofert sprzedażowych. My staraliśmy się im w tym pomóc, dbając o to, by nasze produkty nie tylko odpowiadały na aktualne potrzeby rynku, ale również wyznaczały nowe standardy w dziedzinie designu i funkcjonalności. Prezentujemy serię realizacji, które są tego przykładem.

Następny wpis

Meble systemowe i modułowe to nowoczesne rozwiązania w dziedzinie projektowania i produkcji mebli, które pozwalają na tworzenie elastycznych i dostosowanych do potrzeb użytkownika przestrzeni. Zobacz, jak stworzyć dzięki nim kolekcje, które przypadną do gustu wymagającym konsumentom.

Kontakt

Masz pytania? Skontaktuj się z nami.

Chętnie odpowiemy na wszystkie pytania dotyczące oferty MELACO, warunków współpracy oraz zamówień. Napisz lub zadzwoń do nas.

DANE KONTAKTOWE

Melaco sp. z o.o.

ul. Ciepielowska 9
67-100 Nowa Sól

 

DZIAŁ SPRZEDAŻY

Agata Sroczyńska

koordynator ds. sprzedaży

DZIAŁ SPRZEDAŻY

Beata Prałat

specjalista ds. sprzedaży