Zielony Ład w Melaco, czyli jak dbamy o naturalne środowisko

aktualność

Zielony Ład w Melaco, czyli jak dbamy o naturalne środowisko

Inwestowanie w ekologię się opłaca. Zobacz, co robimy, by obniżać wpływ naszej produkcji na środowisko i wspierać zrównoważoną gospodarkę leśną.

Certyfikat FSC® od 2014 roku

Już od ponad 8 lat dbamy o to, by wyroby Melaco były zgodne ze standardami określonymi przez Forest Stewardship Council®. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ dzięki weryfikacji źródła pochodzenia wyrobów drewnianych ograniczamy degradację zasobów leśnych, chronimy zagrożone gatunki przed wyginięciem i zmniejszamy negatywny wpływ działań człowieka na zmianę klimatu.

Więcej o certyfikacie FSC® przeczytasz we wpisie: Certyfikat FSC® – co to jest i o czym świadczy?

14 grudnia 2021 roku z wynikiem pozytywnym zakończyliśmy audyt kontrolny FSC®, który ma miejsce cyklicznie, a jego celem jest potwierdzenie, że przestrzegamy ścisłych zasad i wysokich standardów, związanych ze źródłem pochodzenia przetwarzanych w naszym zakładzie płyt drewnopodobnych. W ten sposób zapewniamy naszych Partnerów o tym, że nasze surowce pochodzą z certyfikowanego łańcucha dostaw, a współpraca z nami umożliwia im realizowanie własnej strategii ekologicznej.

Przeczytaj również: Melaco z nagrodą FSC Furniture Awards

Zielony Ład w Melaco, czyli jak dbamy o naturalne środowisko
Zielony Ład w Melaco, czyli jak dbamy o naturalne środowisko

100% odpadów z folii do recyklingu

Jedną z naszych podstawowych technologii jest proces prasowania 3D na prasie membranowo-próżniowej. Polega on na nakładaniu folii polipropylenowych na gotowe wyroby, które powstają w naszym zakładzie. W trakcie tego procesu, niepotrzebne fragmenty folii są odcinane od wyrobu, stając się materiałem niezdatnym do dalszej obróbki. Powstałych w ten sposób odpadów nie wyrzucamy jednak do śmietnika. Przeciwnie, 100% opadów z folii PCV, PP, PET przekazujemy certyfikowanemu odbiorcy, który poddaje je recyklingowi i dostarcza do producentów innych wyrobów. Żeby odbiór odpadów z folii był opłacalny, korzystamy z prasy do ich belowania, które umożliwia maksymalne zmniejszenie ich objętości.

W jaki sposób odpady są wykorzystywane w dalszej produkcji? Na przykład, jako folia galanteryjna do segregatorów. Regranulat powstały w procesie odzyskiwania stosowany jest także przez producentów rur z tworzyw sztucznych – jest on dodawany do czystego granulatu i pozwala na ograniczenie kosztów produkcji przy zapewnieniu wysokiej jakości wyrobu.

To jednak nie wszystko. Jako partnerzy jednego z wiodących dostawców folii wykończeniowych, firmy RENOLIT, zostaliśmy objęci strategią realizowaną przez producenta na rzecz zrównoważonego rozwoju, którą marka przedstawiła podczas targów SICAM 2021. Zawarliśmy wówczas porozumienie w zakresie perspektywy wdrażania do produkcji i dostaw folii wytwarzanych z udziałem surowca pochodzącego z recyklingu odpadów wytwarzanych w grupie RENOLIT. Podjęte w ten sposób działania wpisują się w strategię służącą neutralności klimatycznej dla Unii Europejskiej, której zadania opisuje Zielony Ład.

Więcej o targach przeczytasz tutaj: W poszukiwaniu inspiracji. Targi SICAM 2021

Zielony Ład w Melaco, czyli jak dbamy o naturalne środowisko
Zielony Ład w Melaco, czyli jak dbamy o naturalne środowisko

Czyste powietrze i niskie zużycie energii

Wprowadzenie rozwiązań ekologicznych ma także wpływ na poprawienie warunków i jakości pracy naszych pracowników. Przykładem jest nasz system filtracyjny, który dba o czystość powietrza w naszym zakładzie. Stacja filtrów pozwala na usunięcie z powietrza wszelkich zanieczyszczeń i odpadów, które powstają podczas prac na pile, frezarkach oraz centrach obróbczych. Doskonałej jakości filtr zapewnia idealną filtrację powietrza, a pełna moc stacji osiąga 35 kW.

Zaletą tego urządzenia jest automatyczne dostosowanie parametrów pracy do aktualnego zapotrzebowania. Oznacza to, że w zależności od tego, ile urządzeń jest w danym momencie uruchomionych i ile odpadów powstaje, system obniża lub podnosi obroty. Pozwala nam to zaoszczędzić energię w chwilach, kiedy zapotrzebowanie spada. W ten sposób nasi pracownicy mogą cieszyć się pracą w zakładzie pozbawionym pyłu, kurzu i wiórów. Odpady, wyssane przez filtry, trafiają natomiast do kontenerów, skąd są odbierane przez odbiorców do tego uprawnionych i poddawane dalszej utylizacji. Są one wykorzystywane, na przykład, jako paliwo w cementowniach lub elektrowniach zasilanych biomasą.

Zielony Ład w Melaco, czyli jak dbamy o naturalne środowisko

Ergonomia pracy i mniej materiału

Czasami nawet niewielka zmiana ma duże znaczenie – szczególnie, jeśli dotyczy ograniczania zużycia materiału. Do tego celu zakupiliśmy mobilny, poręczny robot do pakowania SpiderPack, którego zadaniem jest nakładanie folii typu stretch na palety z gotowymi wyrobami. W jaki sposób to urządzenie zmieniło naszą pracę?

Przede wszystkim czynności tej nie musi wykonywać już pracownik. Była ona obciążająca dla kręgosłupa i wymagała dosyć sporych nakładów siły i energii. Dzisiaj robi to robot, który nie tylko wyręcza pracowników. Dzięki funkcji wstępnego rozciągania, urządzenie zużywa średnio około 50% mniej folii. Jest ona też bardziej napięta, co sprawia, że paleta jest bardziej ustabilizowana. To niewielkie rozwiązanie pozwoliło nam na poprawę aż trzech aspektów naszej codziennej pracy: ergonomii, ekonomii i ekologii.

Zielony Ład w Melaco, czyli jak dbamy o naturalne środowisko
Zielony Ład w Melaco, czyli jak dbamy o naturalne środowisko
Zielony Ład w Melaco, czyli jak dbamy o naturalne środowisko

b2b

Środowisko naturalne jest dla Ciebie ważne?

Podejmij współpracę z partnerem, który wyznaje podobne wartości. Skontaktuj się z nami i zobacz, co oferujemy.

Poprzedni wpis

Szwedzka marka mebli Lykkedal tworzy niesamowite kuchnie i nie cofa się przed żadnymi wyzwaniami, żeby spełnić oczekiwania klientów. Do swojej nowej linii mebli DYI postanowiła skorzystać z możliwości, jakie oferuje nasz park technologiczny. Zobacz owoce tej współpracy.

Następny wpis

Sprawdź, co nowego przygotowaliśmy w ramach oferty paneli dekoracyjnych DESIGN SOLUTIONS™ 4_kitchen – naszego popularnego produktu o niezwykle łatwym montażu i doskonałej alternatywy dla tradycyjnych płytek.

Kontakt

Masz pytania? Skontaktuj się z nami.

Chętnie odpowiemy na wszystkie pytania dotyczące oferty MELACO, warunków współpracy oraz zamówień. Napisz lub zadzwoń do nas.

DANE KONTAKTOWE

Melaco sp. z o.o.

ul. Ciepielowska 9
67-100 Nowa Sól

 

DZIAŁ SPRZEDAŻY

Agata Sroczyńska

koordynator ds. sprzedaży

DZIAŁ SPRZEDAŻY

Beata Prałat

specjalista ds. sprzedaży