Melaco od strony finansowej. Rozmowa z Główną Księgową, Anetą Wisłocką

Aktualność

Melaco od strony finansowej. Rozmowa z Główną Księgową, Anetą Wisłocką

Aneta Wisłocka jest z nami już od ponad 25 lat i doskonale zna wszelkie zakamarki firmy, ponieważ zajmuje się księgowością. Obserwowała zmiany, jakie dokonywały się w naszym zakładzie w ostatnim ćwierćwieczu i właśnie o nie, między innymi, spytaliśmy ją w tej rozmowie.

Jakie obowiązki w Melaco ma Główna Księgowa? Jak wygląda Pani typowy dzień pracy?

Dzień pracy rozpoczynam od wyciągów bankowych, bo najpierw trzeba sprawdzić, jak finanse wyglądają w firmie. Później przez cały dzień przerabiam wszystkie te dokumenty, które do mnie wpływają, czyli faktury zakupu, sprzedaży, wszelkie inne sprawy związane z finansami.

Jako osoba, która zajmuje się finansami, z pewnością dostrzega Pani zmiany związane z pandemią. Czy firma Melaco mocno je odczuła?

Oczywiście, to widać w dokumentach i statystykach. Może nie tyle w ilości dokumentów, bo tych jest tyle samo, ale w wartościach, jakie na nich widnieją (śmiech).

Czyli ceny idą do góry?

Dokładnie.


Przeczytaj również: Dalszy ciąg pandemii: rok 2021 w Melaco i branży meblarskiej


Na takim stanowisku z pewnością niezbędna jest skrupulatność i dokładność, która na co dzień pomaga w pracy. Co jest natomiast najtrudniejszym wyzwaniem dla księgowego?

Tak, skrupulatność jest oczywiście podstawą w księgowaniu, natomiast faktycznie nie zawsze wystarcza. Jeśli chodzi o wyzwania, to powiem to samo, co każdy księgowy, że są to ciągłe zmiany przepisów, wprowadzane nowe dodatkowe obowiązki podatkowe. To jest to największe obciążenie, które wymaga nieustannej aktualizacji wiedzy i dokształcania się.

Na przestrzeni 25 lat przepisy zapewne zmieniły się wielokrotnie, a jak wyglądał w tym czasie rozwój firmy Melaco? Bardzo się zmieniła odkąd zaczęła Pani tutaj pracę?

Tak, firma zdecydowanie się zmieniła. Przede wszystkim zwiększyła się powierzchnia biurowa, rozbudowaliśmy się. Jednocześnie ciągle rozwijał się asortyment naszych produktów, stawały się coraz ciekawsze, zaczęliśmy stosować coraz lepsze materiały, nasze wyroby zyskały jeszcze większą możliwość zastosowania w najróżniejszych meblach i w wyposażeniu.


Przeczytaj również: Nasze produkty w konkursie Diamenty Meblarstwa 2022


To wszystko jest oczywiście efektem tej rozbudowy i udoskonaleń naszego parku maszynowego, inwestycji prowadzonych na halach produkcyjnych. Ja mogę spojrzeć na ten temat jedynie okiem laika, ewentualnie finansowo pod kątem inwestycji i związanych z tym zwrotów i zysków.

Teraz pół żartem, pół serio. Czy w pracy księgowego są zadania, które ekscytują? Ma Pani jakieś swoje ulubione obowiązki, do których podchodzi Pani z dużym entuzjazmem? Przelewy wypłat dla pracowników, wprowadzanie towarów, rozliczanie dostawców?

Właśnie to wszystko, co się robi, prowadzi do finału, który szczególnie lubię, czyli do sporządzenia sprawozdania finansowego.

To nie jest nudne zadanie?

Nie rozpatruję tego w kategoriach nudne czy nie. Po prostu, jeśli na końcu wszystko zagra, wszystko jest w porządku, nie ma żadnych problemów, nie ma żadnych błędów, gdzie trzeba czegoś szukać, to to jest takie dobre podsumowanie miesiąca i podsumowanie tej pracy. Bo wszystko, co robię, ostatecznie wpływa na to sporządzone sprawozdanie.

Wiadomo, dobrze jest, kiedy płatności terminowo spływają, kiedy jest przyjemny kontakt z kontrahentami, gdy nie mamy żadnych problemów, wzajemnie nie działamy sobie na nerwy (śmiech). Wchodzą też nowe sprawy i wtedy wiadomo, trzeba jakieś nowe deklaracje sporządzać, zdobywać nową wiedzę. Więc jak mi się uda to wszystko rozgryźć i dobrze zrobić, to wtedy ta satysfakcja jest.

W takim razie życzymy jak najwięcej satysfakcji z pracy. Dziękujemy za rozmowę.

Poprzedni wpis

Nasze płyty i wstęgi z linii COMPLETE SKIN cieszą się ogromnym zainteresowaniem ze względu na wyjątkową trwałość i precyzję wykończenia. Znajdują też szerokie zastosowanie wśród producentów nowoczesnych mebli. Jak powstają? Poznaj nasze procesy produkcyjne.

Następny wpis

Podczas gdy mierzymy się z wyzwaniami pandemii, marka RENOLIT odbywa swoją kolorystyczną podróż po trendach. Jakie barwy królować będą we wnętrzach i w jaki sposób odpowiadają na najbardziej aktualne potrzeby klientów? Sprawdź.

Kontakt

Masz pytania? Skontaktuj się z nami.

Chętnie odpowiemy na wszystkie pytania dotyczące oferty MELACO, warunków współpracy oraz zamówień. Napisz lub zadzwoń do nas.

DANE KONTAKTOWE

Melaco sp. z o.o.

ul. Ciepielowska 9
67-100 Nowa Sól

 

DZIAŁ SPRZEDAŻY

Piotr Walczak

kierownik działu sprzedaży

DZIAŁ SPRZEDAŻY

Leszek Niemczynowski

specjalista ds. sprzedaży